Indiana Jones je bezpochyby nejslavnější archeolog na světě. Trilogie filmů z let 1981 - 1989 tuto postavu ohromným způsobem zpopularizovala a i když dosahem nejde o nic jako například Star Wars, přesto se Indy objevil v mnoha dalších projektech. Pro většinu lidí je nejznámější méně populární čtvrté pokračování, případně seriál s mladým Indym (točený částečně v ČR), ale nejde jen o televizní obrazovky. Příběh se rozrůstal i v knihách, komiksech a samozřejmě hrách.
Raiders of the Lost Ark z Atari 2600 zdroj: mobygames.com |
Herní dobrodružství započalo již rok po natočení prvního filmu a nese shodný název Raiders of the Lost Ark. Pátrání po ztracené arše probíhá na Atari 2600 a k ovládání se netypicky využívají dva joysticky. Další hra s názvem Indiana Jones in the Lost Kingdom vyšla roku 1984 pro Commodore 64 a nevychází z žádného filmu. Při hledání ztracené civilizace je nutné vyřešit hádanky na šesti obrazovkách plných pastí a monster.
Indiana Jones and the Temple of Doom vychází z druhého filmu. Tato arkáda přináší dokola tři stále obtížnější úrovně. Původně vyšla na automaty a později byla portována na řadu dalších platforem. Rok 1987 přinesl textovku Indiana Jones in Revenge of the Ancients. Tento příběh o záchraně světa je možné prožít na Apple II, Macu a DOSu.
Indiana Jones and the Last Crusade: The Graphic Adventure zdroj: mobygames.com |
Třetí film Indiana Jones and the Last Crusade přines hned tři téměř stejnojmenné hry. Na NES vyšla akční záležitost míchající více žánrů. Snad na všechny dobové platformy vyšla plošinovka s podtitulem The Action Game, která měla slušné ohlasy. Ale nejvíce zazářila dnes již klasická adventura s podtitulem The Graphic Adventure. Hra využívala engine SCUMM a ukázala jak má vypadat skvělé Indyho dobrodružství.
Navazující hru považuje většina fanoušku, včetně mě, za vrchol. Indiana Jones and the Fate of Atlantis patří mezi nejlepší adventury vůbec (a to říkám jako fanoušek Sierry). Hra přinesla skvělou grafiku, zdokonalené ovládání a především povedený příběh. Možnost více řešení, skvělé interakce se společnicí Sophií a hutná atmosféra jsou jen příkladem kladů hry. Ve stejném roce, 1992, vyšla i akční podoba příběhu The Action Game. Děj se dočkal i komiksového zpracování, vydaného dokonce i v češtině.
Young Indiana Jones Chronicles zdroj: mobygames.com |
Roku 1992 se dočkal své hry i mladý Indy, na NESu vyšla plošinovka Young Indiana Jones Chronicles. Na hru navázala roku 1994 Instruments of Chaos Starring Young Indiana Jones, plošinovka s logickými hádankami pro Sega MegaDrive. Větší a populárnější hrou roku 1994 byl Indiana Jones' Greatest Adventures pro SNES. Mapuje příběhy všech tří filmů a střídá plošinovku s arkádovými pasážemi jako je jízda v důlním vozíku.
Rok 1996 přinesl opravdu zvláštní hru. Indiana Jones and his Desktop Adventures je shora viděná akční adventura určená pro kratší příležitostné hraní. Herní svět se generuje náhodně a volbou velikosti lze ovlivnit herní dobu. Ačkoliv jde asi o nejhůře hodnocenou, z dnes popisovaných her, dočkal se tento pokus pokračování v podobě opět špatně přijatého Star Wars: Yoda Stories. Zajímavostí obou her je přítomnost funkce "boss key" - stisk klávesy změní obrazovku tak aby vypadala, že pracujete, aniž by se ukončila hra. Ideální na hraní v práci.
Indiana Jones and his Desktop Adventures zdroj:mobygames.com |
Indiana Jones and the Infernal Machine PC zdroj: mobygames.com |
Mnohem zajímavější je, především z českého pohledu, fanouškovská tvorba. U nás se totiž Indy dočkal slušného množství her. Začít musím třemi textovkami od Františka Fuky, které jsou určeny pro ZX Spectrum a vycházejí z prvních tří filmů. Na ně navázal Jiří Fencl textovkou Indiana Jones a Zlatá Soška Keltů, u které byl pro komerční distribuci upraven název a texty na Tom Jones. Zmíním ještě Podraz na Indiana Jones, na kterém mimo Fuky pracoval hlavně Pavel Kořenský. Zde se hráč netypicky ujme role hackera. Pro více informací o těchto českých hrách doporučuji stránky Herní archeolog.
Indiana Jones a chrám zkázy |
Indiana Jones and the Passage of Saints |
Na většinu výše uvedených her se dnes už moc nevzpomíná. Mimo novějšího a populárního LEGA se do historie nesmazatelně zapsaly pouze obě point'n'click adventury a u nás samozřejmě Fukovi textovky. No a to je co se Indiana Jonese týče zatím vše, ale s příchodem pátého filmu se jistě nějaké nové projekty objeví.
Žádné komentáře:
Okomentovat